Tynki

Tynki gipsowe
Tynki gipsowe doskonale nadają się do wykorzystania we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych. Mogą być stosowane w pomieszczeniach suchych takich jak pokoje, czy klatki schodowe jak również w pomieszczeniach wilgotnych czyli łazienkach oraz kuchniach.

Tynki gipsowe posiadają w przeciwieństwie do tynków cem.-wap. bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co tworzy przytulną atmosferę w pomieszczeniach, a zarazem, poprzez swoją dobrą izolacyjność termiczną ma wpływ na oszczędzanie energii cieplnej. Przy pomocy tynków gipsowych, można uzyskać gładkie, bardzo równe, dokładnie wykończone i bardzo estetyczne powierzchnie. Tynki gipsowe są bardzo dobrym podłożem pod powłoki malarskie, tapety lub płytki ceramiczne.

Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne znajdują swoje zastosowanie wewnątrz budynku, jak również na jego elewacjach. Mieszankę stanowią cement, wapno i wypełniacze kwarcowe. Zadaniem dodatków uszlachetniających jest zapewnienie materiałom plastyczności i odpowiedniej przyczepności do podłoża. Tynki cementowo-wapienne mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany albo stanowić podłoże do wykonania wypraw takich jak gładzie gipsowe, sztablatury, tynki mineralne czy akrylowe.

Prace tynkarskie to:
- odpowiednie zagruntowanie powierzchni ścian i sufitów, za pomocą odpowiedniego preparatu, który zapewni większą przyczepność, a także równomierną chłonność podłoży,
- zabezpieczenie miejsc narażonych na pęknięcia za pomocą siatki zbrojnej,
- wzmocnienie ościeży okien i naroży samych ścian odpowiednimi profilami,
- nałożenie tynku przy pomocy agregatu,
- nadanie stosownej faktury tynku.